Noclegi w Olsztynie
Gastronomia
Rekreacja
Imprezy i wydarzenia
Kamienica eklektyczno-secesyjna - ul. Knosały 7. |
Kamienica należąca do firmy Orłowski & Company. Zbudowana została pomiędzy 1904 a 1905 r., rozbudowana przed 1922 r. Powstała w ówczesnej dzielnicy przemysłowo-fabrycznej. Przeznaczona pod wynajem dla bogatych lokatorów. Utrzymana w stylu eklektyczno-secesyjnym. Historia Obiekt zbudowany przy dawnej ul. Gartenstraβe, w pobliżu nieistniejącej już, miejskiej gazowni oraz tartaków położonych nad Łyną. Wcześniej na parceli istniał tartak oraz dom lekarza Bernharda Dobczyńskiego. Ulica Gartenstraβe była prawie w całości zabudowana już pod koniec XIX w. W pobliżu, od strony zachodniej, znajdował się Targ Koński, na którym organizowano jarmarki końskie. Od strony północnej kamienica przylegała do sąsiedniego budynku. Od południowej zaś znajdowało się podwórko z bramą i parkanem (zbudowane przed 1922 r.). Budynek należał do firmy Orłowski & Company, właścicieli tartaku (sam Józef Orłowski mieszkał pod nr 15, po stronie zachodniej). Mieszkania w kamienicy były przeznaczone pod wynajem, dla lokatorów o wyższym statusie społecznym. Znanymi z nazwiska mieszkańcami, zajmującymi lokale do końca lat 20. XX w., byli Richard Wiechert i Felix Wronka. Obaj byli fabrykantami, a ten ostatni dodatkowo członkiem rady miejskiej. Na każdym piętrze znajdowało się jedno mieszkanie (w początkowym okresie). Przed 1922 rokiem dostawiona została parterowa dobudówka. Podwórze zajmował parowy tartak oraz skład węgla kamiennego i drzewnego.
Opis architektury Obiekt został wykonany z cegły, kamieni polnych, metalu, gipsu, zaprawy cementowo-wapiennej. Budowla o dwóch kondygnacjach, sześcioosiowa, z dwuspadowym dachem, z trzema lukarnami. Podpiwniczona, z użytkowym poddaszem. W środkowej części elewacji kamienicy znajduje się weranda z balkonem podparta masywnymi kolumnami. Po stronie południowej jest jednokondygnacyjna przybudówka z werandą. Wejście do obiektu usytuowano w głębokiej niszy, od strony ul. Knosały. Po jego lewej stronie znajduje się pięcioboczny wykusz, na górze zamknięty balkonem. Nad nim wystawka z trójkątnym szczytem. W attyce tondo z inicjałami O&C czyli Orłowski & Company. Po prawej stronie od wejścia głównego jest wejście boczne prowadzące z chodnika. Elewacja tynkowana fakturowo, o secesyjnej dekoracji. Płyciny nadokienne pozbawione dekoracji.
Ciekawostki - W najbliższym otoczeniu opisywanego obiektu od 2014 r. ma zostać otworzone Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” zlokalizowane w dawnym Tartaku Raphaelsohnów. - naprzeciwko, obok McDonalda, stoi willa wybudowana przez Louisa Beyera (właściciela fabryki maszyn) w 1895 r. - w bliskim sąsiedztwie istniała od 1939 r. zajezdnia trolejbusowa.
Informacje praktyczne - Kamienica sąsiaduje z Hotelem Wileńskim (ul. Knosały 5). - Naprzeciwko znajduje się McDonald’s.
Autor opisu: Irena Robak
Najnowsze:
Najstarsze:
|