Noclegi w Olsztynie
Gastronomia
Rekreacja
Imprezy i wydarzenia
Kamienica przy ul. Adama Mickiewicza 5 |
Okazała kamienica czynszowa w środkowej części północnej pierzei ul. Mickiewicza. Siedziba Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Obiekt wpisany do rejestru zabytków w 1988 r.
Historia Najokazalsza kamienica w północnej pierzei dzisiejszej ulicy Mickiewicza, podobnie jak i pozostałe należała do Ottona Naujacka, i była wznoszona w analogicznym czasie co sąsiadujące z nią budynki. Mimo znacznych rozmiarów całą kamienicę rozplanowano na zaledwie trzy bardzo obszerne mieszkania, dwa pozostałe znajdowały się w suterynie. Kamienica była przygotowana dla zamożniejszych mieszkańców Olsztyna. Po I wojnie światowej i trudnościami lokalowymi, jakie dotknęły Olsztyn, zmniejszono gabaryty mieszkań i liczba mieszkań w tej kamienicy zwiększyła się do jedenastu. Po II wojnie światowej budynek przejął Skarb Państwa, przekazując go Gminie Olsztyn. Obecnie lokale w kamienicy są własnością W-M ZDZ.
Opis architektury Trójkondygnacyjna z użytkowym poddaszem, podpiwniczona, murowana kamienica, zbudowana na planie litery „L”. Kamienica jest usytuowana w rzędzie kamienic, tworzących zwartą zabudowę pierzei. Ośmioosiowa elewacja frontowa po stronie południowej z wejściem usytuowanym w drugiej osi od strony wschodniej, obok bramy przejazdowej na podwórze. Reprezentacyjne wejście do budynku w formie prostokątnych, nowoczesnych, drewnianych, malowanych na zielono drzwi z nadświetlem. Elewację ożywia wykusz, centralnie umieszczony w elewacji frontowej, podwieszony na konsolach i zwieńczony kutą balustradą. Okna na parterze i w dolnej części wykusza zamknięte łukiem pełnym, pozostałe prostokątne. Szczyt budynku zwieńczony falistym gzymsem wieńczącym, przypominającym nieco tzw. ośli grzbiet. Kamienica świeżo po restauracji, podczas której do pustej tarczy w szczycie budynku dodano litery ZDZ.
Ciekawostki Wśród przedwojennych mieszkańców tej kamienicy można odnaleźć czesko brzmiące nazwiska Josef Swoboda i Zdenek Nejedln. Jeden z lokali zajmowała organizacja Niemiecki Front Pracy. W piwnicy zachował się kaflowy trzon kuchenny
Autor: Andrzej Bobrowicz
Najnowsze:
Najstarsze:
|