Noclegi w Olsztynie
Gastronomia
Rekreacja
Imprezy i wydarzenia
Dom Gazety Olsztyńskiej – Muzeum Warmii i Mazur |
Gmach zrekonstruowany po zburzeniu przez hitlerowców w listopadzie 1939 r. Siedziba redakcji i drukarni Gazety Olsztyńskiej w latach 1920-39. Obecnie oddział Muzeum Warmii i Mazur.
Historia Budynek wzniesiony na skraju Targu Rybnego, przy nieistniejącej ulicy Młyńskiej. Zakupiony na redakcję Gazety Olsztyńskiej w 1920 r. Wnętrza mieściły redakcję i drukarnię Gazety Olsztyńskiej, mieszkanie redaktora naczelnego i księgarnię. Mieścił siedzibę gazety do 1939 r. 1 września 1939 r. do budynku Gazety wkroczyło Gestapo rekwirując przygotowany do kolportażu najnowszy numer gazety i aresztowało Pieniężnego. Budynek zamknięto, w listopadzie zapadła decyzja o demonstracyjnym zburzeniu gmachu. Seweryn Pieniężny został rozstrzelany 24 lutego 1940 r. w obozie koncentracyjnym Hohenbruch k/Królewca. Decyzję o odbudowie budynku podjęto w latach 80-tych. Prace rozpoczęto w 1988 r., Otwarcie zaplanowano na 1 września 1939 r. w 50 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dom Gazety Olsztyńskiej jest muzeum, oddziałem Muzeum Warmii i Mazur. Na poddaszu stała wystawa poświęcona przedwojennej Gazecie Olsztyńskiej. I piętro mieści stałą wystawę pt: „Szkice do dziejów miasta”, przedstawiające w skrócie historię Olsztyna. W kondygnacji podziemnej wystawy czasowe.
Opis architektury Rekonstrukcja oryginalnego budynku z początku XX w. Budynek nietynkowany, wzniesiony z czerwonej cegły, piętrowy z użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Wejścia zlokalizowane w elewacjach północnej i południowej, od wschodu w kondygnacji parteru księgarnia z osobnym wejściem. Budynek pozbawiony dekoracji z wyjątkiem ceglanych fryzów pomiędzy kondygnacjami. W szczycie wschodnim tynkowany pas z napisem Gazeta Olsztyńska. W elewacji południowej tablica pamiątkowa 200-lecia Mazurka Dąbrowskiego.
Ciekawostki Długoletniemu redaktorowi Gazety Olsztyńskiej Sewerynowi Pieniężnemu po plebiscycie zakazano używania barw narodowych, w związku z tym czerwone litery w szyldzie na budynku zastąpiono czarnym. Propaganda powojenna upowszechniała wiadomość o zburzeniu budynku czasopisma w dniu 1 września 1939 r. i wybudowaniu na jego miejscu szaletu miejskiego w celu zhańbienia miejsca. W rzeczywistości budynek zburzono w listopadzie, a szalet już wcześniej znajdował się na Targu Rybnym.
Informacje praktyczne - muzeum jest czynne w godz. 9.00-16.00, w sezonie 9.00-17.00, poniedziałek – nieczynne - ceny biletów 6/4 zł, w soboty wstęp do muzeum bezpłatny - bezpłatne wc w muzeum - bezpłatny parking dla autokarów 200 m przy ul. Nowowiejskiego - czas zwiedzania ok. 60 min.
www.muzeum.olsztyn.pl
(c) Andrzej Bobrowicz
website design aberdeen
|