Noclegi w Olsztynie
Gastronomia
Rekreacja
Imprezy i wydarzenia
Willa Beyer |
Willa jednego z niemieckich fabrykantów olsztyńskich. Po II wojnie zagospodarowana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Obecnie siedziba Invest-Banku.
Historia Z końcem XIX w. siedziby urzędów państwowych zaczęto wznosić na przedmieściach. Na Dolnym Przedmieściu pierwszą taką budowlą był wzniesiony w latach 1893-94, obecnie nieistniejący, gmach starostwa. Do prestiżu w tamtym czasie należało posiadać własną wille sąsiadującą z ważnym budynkiem. Parcelę naprzeciwko wykupił olsztyński fabrykant, właściciel Fabryki maszyn i odlewni żeliwa Louis Beyer. W 1894 r. wzniósł on parterową willę w typie francuskiej odmiany neorenesansu. Po II wojnie światowej obiekt przekazany TPPR-owi, mieściło się w nim m. in. kino, w którym wyświetlano radzieckie filmy. W 1978 r. w związku z przebudową ciągów komunikacyjnych z okazji dożynek centralnych i poszerzaniu ulic zapadła decyzja o rozebraniu willi, jako budynku zawadzającego na planowanym skrzyżowaniu. Po wielu protestach i zaangażowaniu znanego z telewizji z programu „Piórkiem i węglem.”, prof. Wiktora Zina udało się uratować obiekt przed rozbiórką. Po zmianach ustrojowych obiekt opustoszał, po renowacji z zachowaniem zabytkowego charakteru budowli właścicielem jest Invest-Bank.
Opis architektury Zapisz Willa jest budynkiem parterowym o urozmaiconej bryle, z dominującą narożną wieżyczką zwieńczoną latarnią. Okna prostokątne z trójkątnymi naczółkami, w wieżyczce na parterze i poddaszu oraz w elewacji północnej potrójne okna – serliana. Elementami dekoracyjnymi są ponadto półkoliście zamknięte puste nisze i mały szczycik w elewacji północnej z podwójnym, łukowo zamkniętym oknem. W elewacji zachodniej obecnie zamurowane dawne drzwi wejściowe. Na dachu maleńkie lukarny.
Ciekawostki Louis Beyer chcąc wybudować willę naprzeciw gmachu starostwa musiał uzyskać zgodę od władz kościelnych na wyburzenie stojącej tam kapliczki. Ostatecznie kapliczkę rozebrano i przeniesiono w pobliże Szpitala Mariackiego, przy którym stoi do dziś.
Informacje praktyczne - budynek jest siedzibą banku, zwiedzanie od zewnątrz, wnętrza można oglądać w godzinach pracy placówki. - bezpłatny parking przy willi
(c) Andrzej Bobrowicz fot. Michał Węgrzycki |